Łańcuch Światła w obronie wolnych sądów – czwartek, godzina 21.00

Idea Łańcucha Światła rozlewa się po całej Polsce. W niedzielę i we wtorek głos setek tysięcy osób wybrzmiał w kilkudziesięciu miejscowościach w całej Polsce. Choć większość uwagi koncentrowała się na tym co działo się pod Pałacem Prezydenckim, sukces nie byłby możliwości dzięki mobilizacji obywatelek i obywateli w miasteczkach i miastach.

W czwartek chcemy wysunąć je na pierwszy plan. Wolne sądy to nie sprawa tylko Warszawy, ale wszystkich obywateli. To nie spór o władzę, a o to czy w sądach, zarówno tych mniejszych, rejonowych, jak i apelacyjnych, będą zapadać wyroki wolne od politycznych nacisków.

Dlatego w czwartek o 21:00 zbieramy się pod sądami w całej Polsce. Bierzemy ze sobą świeczki i tworzymy wielki Łańcuch Światła. Gromadzimy się pod dwoma hasłami: Chcemy Weta i Wolne Sądy. Nie zabieramy emblematów partii i organizacji politycznych.

W Warszawie, pod Sejmem pokażemy wszystko co się działo w całej Polsce. Zbierzemy razem wszystkie wydarzenia z miast i miasteczek. Niech wszyscy zobaczą siłę ogólnopolskiego sprzeciwu!

Tutaj jest link do zamieszczonej w internetowym wydaniu Gazety Wyborczej z 23 lipca 2017 r. relacji z wielkiego protestu w obronie niezależności sądów, który odbył się w Krakowie. Głos zabrał min. prok. Mariusz Krasoń ze Stowarzyszenia Prokuratorów „Lex super omnia”, mówiąc: „Prokurator jest rzecznikiem praworządności i nie może milczeć, gdy praworządność jest zagrożona. Każdy uczciwy prokurator chce, aby sprawę badał niezawisły sędzia. Bez tego nie ma demokratycznej Polski.”

 

Lex Super Omnia
Stowarzyszenie Prokuratorów "Lex Super Omnia" to polska organizacja, skupiająca niezależnych prokuratorów. Jej celem jest promowanie wartości niezależności prokuratury oraz utrzymanie standardów etycznych w służbie sprawiedliwości. W ostatnich latach stowarzyszenie aktywnie uczestniczyło w działaniach na rzecz niezależności prokuratury w Polsce, angażując się m.in. w inicjatywy wspierające akcję pomocy sędziom.