Prokuratorzy szykanowani za krytykowanie „dobrej zmiany” Zbigniewa Ziobry w sądownictwie

5 października 2017 r. red. Ewa Ivanowa opublikowała w Gazecie Wyborczej artykuł pt.  Prokuratorzy szykanowani za krytykowanie „dobrej zmiany” Zbigniewa Ziobry w sądownictwie.

Artykuł jest dostępny na stronie Gazety Wyborczej pod linkiem: http://wyborcza.pl/7,75398,22468239,prokuratorzy-szykanowani-za-krytykowanie-dobrej-zmiany-zbigniewa.html

W artykule wyliczone są postępowania dyscyplinarne wszczęte w ostatnim okresie w związku z wypowiedziami prokuratorów, nie tylko członków naszego Stowarzyszenie, krytycznych wobec zmian w funkcjonowaniu prokuratury i ustroju sądów.

„Prokurator nie jest niewolnikiem. Ma prawo do wolności słowa i krytyki. Prawda może być bolesna, ale winna być powodem do refleksji, a nie przyczyną postępowania dyscyplinarnego.” – autorka artykułu przytoczyła komentarz prok. Krzysztofa Parchimowicza, wobec którego również prowadzone są postępowania dyscyplinarne.

W artykule czytamy, że dotychczas czynności wyjaśniające – zwykle poprzedzają wszczęcie postępowania dyscyplinarnego – prowadzono wobec dziesięciu członków i sympatyków Stowarzyszenia Lex Super Omnia.

Lex Super Omnia
Stowarzyszenie Prokuratorów "Lex Super Omnia" to polska organizacja, skupiająca niezależnych prokuratorów. Jej celem jest promowanie wartości niezależności prokuratury oraz utrzymanie standardów etycznych w służbie sprawiedliwości. W ostatnich latach stowarzyszenie aktywnie uczestniczyło w działaniach na rzecz niezależności prokuratury w Polsce, angażując się m.in. w inicjatywy wspierające akcję pomocy sędziom.