Wyciszanie działaczy w togach. Krytycy rządu mogą wkrótce zakończyć działalność.

Dzisiejszy (5.12.2017) Dziennik Gazeta Prawna na pierwszej stronie zamieścił artykuł red. Emilii Świętochowskiej, dotyczący projektu ustawy o jawności życia publicznego, firmowanej przez koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego. W projekcie znalazła się regulacja, która zakazuje sędziom, prokuratorom i innym osobom pełniącym funkcje publiczne zajmowania posad w zarządach stowarzyszeń prowadzących działalność gospodarczą bądź mających taką możliwość.

„To bardzo niebezpieczny zapis, który może wpłynąć na naszą działalność” – skomentował na łamach gazety prok. Jarosław Onyszczuk, członek zarządu Stowarzyszenia Prokuratorów „Lex Super Omnia”.

Dodajmy, że każde Stowarzyszenie ma możliwość prowadzenia działalności gospodarczej, jeżeli taki zamiar wyrazi w swoim statucie. Nasze Stowarzyszenie nie prowadzi działalności gospodarczej.

Cały artykuł można przeczytać tutaj.

Lex Super Omnia
Stowarzyszenie Prokuratorów "Lex Super Omnia" to polska organizacja, skupiająca niezależnych prokuratorów. Jej celem jest promowanie wartości niezależności prokuratury oraz utrzymanie standardów etycznych w służbie sprawiedliwości. W ostatnich latach stowarzyszenie aktywnie uczestniczyło w działaniach na rzecz niezależności prokuratury w Polsce, angażując się m.in. w inicjatywy wspierające akcję pomocy sędziom.