Co zmalowali w prokuraturze. Matejko w gabinecie prokuratora Święczkowskiego

W Gazecie Wyborczej z 12 lutego 2018 roku red. Ewa Ivanova napisała o udzielonym przez Prokuraturę Krajową zleceniu wykonania kopii trzech obrazów Jana Matejki. Zlecenie przyjęła i wykonała malarka Gabriela Barska, żona Dariusza Barskiego, byłego prokuratora krajowego i byłego zastępcy prokuratora generalnego. Dziennikarze dowiedzieli się o tym nietypowym zleceniu podczas przeglądania rejestru umów zawieranych przez prokuraturę. Prokuratura nie odpowiada jednak na pytania, kto i po co zamówił obrazy oraz co na nich jest.

Sprawę skomentował prokurator Krzysztof Parchimowicz: Nie znam się na malarstwie. Wiem, że wystrój szefowskich gabinetów w Prokuraturze Generalnej daleko wykraczał poza design, który obowiązuje w mojej macierzystej jednostce, mokotowskiej prokuraturze rejonowej. Musimy pamiętać, że analizujemy zasadność zawarcia umowy z żoną Dariusza Barskiego, świadka na ślubie Zbigniewa Ziobry, obecnie doradcy ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Jeszcze w 2015 r. Barski „za opracowanie opinii i opiniowanie aktów prawnych” pobrał z kasy Ministerstwa Sprawiedliwości 25 tys. zł.

Link do artykułu.

Lex Super Omnia
Stowarzyszenie Prokuratorów "Lex Super Omnia" to polska organizacja, skupiająca niezależnych prokuratorów. Jej celem jest promowanie wartości niezależności prokuratury oraz utrzymanie standardów etycznych w służbie sprawiedliwości. W ostatnich latach stowarzyszenie aktywnie uczestniczyło w działaniach na rzecz niezależności prokuratury w Polsce, angażując się m.in. w inicjatywy wspierające akcję pomocy sędziom.