Gorąco na Chłodnej

LSO odwiedziło Kafejkę prawną na Chłodnej w środowy, lutowy wieczór. Przedstawiamy nasze wrażenia. Zgodnie z przewidywaniami kawa była mocna. Rolę baristki pełniła Marta Warywoda – szefowa warszawskiej IUSTITI. Szlachetne ziarna dostarczyli Krystian Markiewicz i Michał Wawrynkiewicz. Ciemną klubową salę wypełnili zarówno smakosze, jak też grono osób, które dostrzegło, że ta odmiana naparu decyduje o pogodzie ducha w domu, pracy, na ulicy, a przede wszystkim w trakcie rozwiązywania sporów.

Poza prowadzącymi dyskurs, słowa uznania i szacunku należą się siedemnastolatce z Kalisza. Powiedziała, że prezentowane na sali wypowiedzi przyjmuje w dobrej wierze, lecz nieco intuicyjnie. Pytała, dlaczego w publicznym dialogu nie potrafimy się oderwać od języka, który jest dla niej „techniczny”. Po brawach, które otrzymała młoda dama, spełniło się marzenie organizatorów. Rozwinęła się spontaniczna dyskusja, której nie mógł zahamować czas przeznaczony na spotkanie. Diagnozowaliśmy rzeczywiste problemy sądownictwa, ich powody i wskazywaliśmy metody terapii.

Dominował pogląd, że przeprowadzane obecnie zmiany maja charakter wyłącznie kadrowy i nie rozwiązują, a mnożą problemy wymiaru sprawiedliwości. Z kątów ciemnej sali, co pewien czas, wypełzała przykra myśl, że nieposkromiony apetyt rządzących na władzę stanowi jedyną przyczynę nowych regulacji.

 

Lex Super Omnia
Stowarzyszenie Prokuratorów "Lex Super Omnia" to polska organizacja, skupiająca niezależnych prokuratorów. Jej celem jest promowanie wartości niezależności prokuratury oraz utrzymanie standardów etycznych w służbie sprawiedliwości. W ostatnich latach stowarzyszenie aktywnie uczestniczyło w działaniach na rzecz niezależności prokuratury w Polsce, angażując się m.in. w inicjatywy wspierające akcję pomocy sędziom.