Prezes LSO o przesłanym do Sejmu wniosku ws. zatrzymania i aresztowania posła Stanisława Gawłowskiego

W wypowiedzi dla RMF24 z 27 lutego 2018 r. prok. Krzysztof Parchimowicz skomentował postępowanie prokuratorów, którzy w przesłanym do Sejmu wniosku ws. zatrzymania i aresztowania Stanisława Gawłowskiego dokonali plagiatu.

Prezes Stowarzyszenia podkreślił, że „prokurator powołując pewne poglądy, czy zgadzając się z nimi nie ma wyboru; jeśli cytuje myśli innego autora musi to zaznaczyć w tekście. I to jest w jego interesie, bo argumentacja odwołująca się do autorytetu jest bardziej skuteczna.”

Unikanie tego może być, zdaniem Krzysztofa Parchimowicza, ocenione jako wykroczenie dyscyplinarne, bo według oficjalnego, stanowiącego materiał pomocniczy w postępowaniach dyscyplinarnych Zbioru Zasad Etyki Zawodowej Prokuratorów prokurator powinien przestrzegać prawa i dobrych obyczajów oraz postępować uczciwie.

– Zasady etyki nakazują też, że prokurator powinien zachowywać się godnie i honorowo – podkreślił też szef „Lex super omnia” – W tym przypadku na miejscu prokuratorów skierowałbym do Sejmu wersję wniosku już tam skierowanego, ale prawidłową, czyli opatrzoną wskazaniem źródeł cytowanych poglądów.

– Przykro mi, ale chyba w całym życiu publicznym, a już na pewno w prokuraturze nie ma zwyczaju używania czarodziejskiego słowa „przepraszam” – dodaje Parchimowicz – Prokuratura często zachowuje się w sposób, który można opisać słowami: „oskarżać to my, ale nie nas”.

Red. Tomasz Skory z RMF24 przypominał, że chociaż od ujawnienia przez RMF FM w prokuratorskim wniosku do Sejmu kilkunastu zapożyczeń z prac znanych prawników minęły już ponad trzy tygodnie, prokuratura z tego honorowego i godnego wyjścia nie skorzystała – jej niezmienionym wnioskiem dziś ma się zająć sejmowa komisja regulaminowa.

Źródło: RMF24

 

Lex Super Omnia
Stowarzyszenie Prokuratorów "Lex Super Omnia" to polska organizacja, skupiająca niezależnych prokuratorów. Jej celem jest promowanie wartości niezależności prokuratury oraz utrzymanie standardów etycznych w służbie sprawiedliwości. W ostatnich latach stowarzyszenie aktywnie uczestniczyło w działaniach na rzecz niezależności prokuratury w Polsce, angażując się m.in. w inicjatywy wspierające akcję pomocy sędziom.