Rozmowa z prok. Krzysztofem Parchimowiczem w naTemat.pl.

Jarosław Karpiński z portalu naTemat.pl rozmawiał z prok. Krzysztofem Parchimowiczem o zaciągu bliskich ministrowi Ziobrze prokuratorów do Sądu Najwyższego.

Na pytanie jakie jest stanowisko LSO w sprawie kandydowania prokuratorów do Sądu Najwyższego prok. Krzysztof Parchimowicz odpowiedział:

W pierwszych dniach lipca skierowaliśmy apel do prokuratorów, w którym wykazujemy że jeśli zdecydują się na kandydowanie, to będą uczestniczyć w niekonstytucyjnych gremiach i zdecydowanie protestujemy przeciwko debiutowaniu prokuratorów w roli sędziów na poziomie Sądu Najwyższego.

Zapytany, czy stowarzyszenie Lex Super Omnia podąża drogą wytyczoną przez stowarzyszenia sędziowskie takie jak „Themis” czy „Iustitia”, które apelują do sędziów by nie zgłaszali się do SN prezes LSO odpowiedział:

Tym razem było nieco inaczej ponieważ to my pierwsi ogłosiliśmy swoje stanowisko zdając sobie sprawę, że sędziowie rozważają inne rozwiązanie. Co do sędziów, nie mielibyśmy nic przeciwko temu żeby najlepsi z nich kandydowali do SN – przy tych wszystkich naszych zastrzeżeniach co do praworządności nowych organów i procedury. Ale uznaliśmy, że w przypadku prokuratorów taka akcja byłaby po prostu arogancka, a wręcz bezczelna.

Całą rozmowę można przeczytać na portalu naTemat.pl. Link tutaj.

 

Lex Super Omnia
Stowarzyszenie Prokuratorów "Lex Super Omnia" to polska organizacja, skupiająca niezależnych prokuratorów. Jej celem jest promowanie wartości niezależności prokuratury oraz utrzymanie standardów etycznych w służbie sprawiedliwości. W ostatnich latach stowarzyszenie aktywnie uczestniczyło w działaniach na rzecz niezależności prokuratury w Polsce, angażując się m.in. w inicjatywy wspierające akcję pomocy sędziom.