Reakcja władz prokuratury na wszczęcie postępowania w sprawie znieważenia Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego.

Nie ma już miejsca na niezależność w prokuraturze. Warszawski prokurator Piotr Skiba wszczął postępowanie w sprawie znieważenia profesor Małgorzaty Gersdorf – Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego przez dziennikarza telewizji publicznej Cezarego Gmyza. Postąpił samodzielnie i słusznie. Sprawę przeniesiono do Prokuratury Okręgowej w Warszawie, gdzie unicestwiane są drażliwe, niewygodne władzy postępowania. Nasz Kolega został nagle delegowany do Prokuratury Rejonowej w Grodzisku Mazowieckim, by nauczył się pokory.

To nie jest pierwszy taki przypadek, lecz kolejny sygnał świadczący, że samodzielność w prokuraturze nie jest dobrze widziana.

W podporzadkowaniu prokuratorów, spychaniu nas do roli prawniczych popychadeł wykorzystywane są postępowania dyscyplinarne, środki administracyjne i towarzyszące temu środki propagandy.

Wielość wszelkich stosowanych nadzorów i ich formy dalece wykraczają poza dawne, uchylone wiele lat temu rozwiązania o aprobacie decyzji prokuratorów.

Stowarzyszenie Prokuratorów „Lex Super Omnia” nie pozostawi sprawy Piotra Skiby bez wyjaśnienia i reakcji. Jednak o naszą zawodową niezależność musimy zabiegać wszyscy. Razem i codziennie, na każdym szczeblu. Inaczej zostaniemy odarci z godności zawodowej i zdegradowani do roli bezwolnych wykonawców poleceń przełożonych.

Poniżej, ku Waszej rozwadze, wskazujemy trzy ostatnie publikacje o prokuraturze. Wszyscy razem i każdy z osobna  musimy zdecydować, jak obecnie walczyć o przyzwoitą instytucję i jak ją w przyszłości zmienić.

http://wyborcza.pl/7,75248,23862803,sprawa-gmyza-odebrana-prokuratorowi-sledczy-przeniesiony-poza.html

http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1242532,wolnosc-wypowiedzi-warunki.html

https://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/specjalna-lista-sedziow-wiecej-w-magazynie-czarno-na-bialym,866214.html

 

Lex Super Omnia
Stowarzyszenie Prokuratorów "Lex Super Omnia" to polska organizacja, skupiająca niezależnych prokuratorów. Jej celem jest promowanie wartości niezależności prokuratury oraz utrzymanie standardów etycznych w służbie sprawiedliwości. W ostatnich latach stowarzyszenie aktywnie uczestniczyło w działaniach na rzecz niezależności prokuratury w Polsce, angażując się m.in. w inicjatywy wspierające akcję pomocy sędziom.