VI edycja Tygodnia Konstytucyjnego, 19-25 listopada 2018 roku

Stowarzyszenie im. Prof. Zbigniewa Hołdy otwiera zapisy do 6 edycji Tygodnia Konstytucyjnego, w ramach którego prawnicy i prawniczki kolejny raz przeprowadzą zajęcia dotyczące znaczenia Konstytucji w życiu obywateli i obywatelek, a także roli i znaczenia wyborów oraz samorządności.

Udział w Tygodniu Konstytucyjnym polegający na przeprowadzeniu w gimnazjach, szkołach ponadgimnazjalnych, bibliotekach czy domach kultury lekcji na temat znaczenia Konstytucji jest dla członków Stowarzyszenia Prokuratorów Lex Super Omnia znakomitą okazją do realizowania jednego z celów Stowarzyszenia, jakim jest popularyzowanie prawa. Zajęcia w szkołach odbędą się w dniach 19-25 listopada 2018 r. w oparciu o jednolity program, który zostanie udostępniony prowadzącym je prawnikom.

Na stronie internetowej Stowarzyszenia im. Prof. Zbigniewa Hołdy czytamy między innymi: Podczas wydarzenia prawnicy (adwokaci, radcowie prawni, aplikanci, sędziowie, pracownicy naukowi, pracownicy organizacji pozarządowych) udają się do szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych, aby przeprowadzić lekcje na temat znaczenia Konstytucji.
Miło nam zauważyć, że cytowane zdanie przestało być aktualne. W wiosennej edycji Tygodnia po raz pierwszy wzięli udział prokuratorzy z Lex Super Omnia.
Wojciechowi Sadrakule satysfakcję z zajęć z młodzieżą popsuła rzeczniczka dyscypliny, która we właściwym pełnionej funkcji trybie podjęła się wyjaśniania gdzie, komu i co mówił nasz Kolega o ustawie zasadniczej.
Wojciech Sadrakuła jako pierwszy z naszego grona zgłosił udział w aktualnej, szóstej edycji Tygodnia Konstytucjnego. Zachęca i zaprasza do udziału w edukacji młodzieży Koleżanki i Kolegów z Lex Super Omnia. Nie bądźmy obojętni, przyjmijmy zaproszenie i dołączmy do Wojciecha Sadrakuły!
Zarząd Stowarzyszenia, by uniknąć kolejnych nieporozumień, powiadomi prokuratorów regionalnych o naszym udziale w projekcie i zwróci się o rozpropagowanie inicjatywy w całym środowisku prokuratorskim.

Celem projektu jest zwrócenie uwagi na praktyczny wymiar obowiązywania Konstytucji. Organizatorom zależy na tym, aby w przystępny i interesujący sposób pokazać, że problematyka konstytucyjna ma bezpośredni wpływ na codzienne życie każdego z nas. Chcą promować świadome obywatelstwo, zachęcać młodych ludzi do większego zainteresowania się sprawami publicznymi i zwracać ich uwagę na kluczową rolę sądów powszechnych w stosowaniu prawa w Polsce, przy uwzględnieniu nadrzędnej roli Konstytucji.

Po raz kolejny Patronat Honorowy nad Tygodniem Konstytucyjnym objął Rzecznik Praw Obywatelskich dr Adam Bodnar. Opiekę merytoryczną nad materiałami dydaktycznymi sprawuje Profesor Marcin Matczak. Program organizowany jest we współpracy ze Stowarzyszeniem 61.

Dotychczas zajęcia odbyły się w około 1700 szkołach, przeprowadziło je 2300 prawników i prawniczek, a skorzystało z nich blisko 170 tysięcy uczniów i uczennic z całej Polski. Tym razem ponownie do udziału zapraszamy nie tylko szkoły! Tydzień Konstytucyjny rozszerzył swój zasięg – do udziału w akcji poza szkołami zapraszamy także inne działające lokalnie instytucje – domy kultury, biblioteki i wszystkie podmioty, zainteresowane warsztatami konstytucyjnymi (także dla dorosłych słuchaczy).

Zgłoszenia przyjmowane są do 22 października 2018 r.

➡️ Formularz zgłoszeniowy dla szkół/organizacji:
goo.gl/wo5ck8

➡️ Formularz zgłoszeniowy dla prawników:
goo.gl/KQPNCf

Kontakt: stowarzyszenie@stowarzyszenieholda.pl 

Lex Super Omnia
Stowarzyszenie Prokuratorów "Lex Super Omnia" to polska organizacja, skupiająca niezależnych prokuratorów. Jej celem jest promowanie wartości niezależności prokuratury oraz utrzymanie standardów etycznych w służbie sprawiedliwości. W ostatnich latach stowarzyszenie aktywnie uczestniczyło w działaniach na rzecz niezależności prokuratury w Polsce, angażując się m.in. w inicjatywy wspierające akcję pomocy sędziom.