Debata Helsińska: Ściany nienawiści – wnioski z monitoringu ksenofobicznej mowy nienawiści

31 stycznia w czwartek o godz. 16.00 Helsińska Fundacja Praw Człowieka zaprasza do Faktycznego Domu Kultury (ul. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego 12, Warszawa) na Debatę Helsińską pt. „Ściany nienawiści – wnioski z monitoringu ksenofobicznej mowy nienawiści”.

Wyniki monitoringu ksenofobicznej mowy nienawiści w Internecie – przeprowadzonego przez HFPC i jej współpracowników w ramach Inicjatywy Helsińskiej – wskazują, że koncentruje się ona wokół pewnych ognisk, takich jak profil Janusza Korwin-Mikkego na Facebooku. Wyniki monitoringu opublikowano w raporcie „Migranci, uchodźcy i ksenofobia w kampanii wyborczej 2018”.

W czasie, gdy cały kraj przeżywa szok po zmordowaniu Prezydenta Gdańska, temat języka nienawiści w życiu politycznym znalazł się w centrum dyskusji publicznej, wraz z takimi problemami jak wątpliwości wobec projektów silniejszej prawnej regulacji Internetu i inicjatyw jego samoregulacji przez głównych komercyjnych dostawców usług internetowych. Właśnie te tematy poruszymy podczas styczniowej Debaty Helsińskiej.

W panelu dyskusyjnym wezmą udział:

▪ Michał Boni, Poseł do Parlamentu Europejskiego, Minister Administracji i Cyfryzacji w latach 2011-2013;
▪ Agnieszka Mikulska-Jolles, ekspertka HFPC, autorka raportu „Migranci, uchodźcy i ksenofobia w kampanii wyborczej 2018”;
▪ profesor Mirosław Wyrzykowski, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w latach 2001-2010.

Debatę poprowadzi Dominika Bychawska-Siniarska, członkini Zarządu HFPC.

Więcej na stronie HFPC.

Lex Super Omnia
Stowarzyszenie Prokuratorów "Lex Super Omnia" to polska organizacja, skupiająca niezależnych prokuratorów. Jej celem jest promowanie wartości niezależności prokuratury oraz utrzymanie standardów etycznych w służbie sprawiedliwości. W ostatnich latach stowarzyszenie aktywnie uczestniczyło w działaniach na rzecz niezależności prokuratury w Polsce, angażując się m.in. w inicjatywy wspierające akcję pomocy sędziom.