Od morza do Tatr – brzydkie słowo na K… Podsumowanie.

Minął ponad miesiąc od VI edycji „Tygodnia Konstytucyjnego”. Cieszyliśmy się z Waszego udziału w zajęciach, a zdjęcia kolegów: Bogdana Olewińskiego, Dariusza Ślepokury i Roberta Wypycha miały duże powodzenie w Internecie. Czekamy na kolejne hasło Stowarzyszenia im. Profesora Zbigniewa Hołdy, by dać głośny odzew.

Niestety, doszło do kolejnych zadrażnień wywołanych postawą szefów jednostek prokuratury. W odpowiedzi na naszą odezwę o rozpropagowanie świetnej inicjatywy, naczelnik z Prokuratury Regionalnej w Krakowie listem poleconym zwrócił się o podpisanie pisma prezesa, które rozesłaliśmy pocztą elektroniczną. Pani Teresa Rutkowska-Szmydyńska Prokurator Regionalny w Gdańsku odmówiła przekazania odezwy do wiadomości podległych jej prokuratorów. Natomiast Pan Łukasz Osiński, praski prokurator okręgowy formalnie sprzeciwił się prowadzeniu zajęć przez trzy nasze koleżanki.

W dwóch ostatnich przypadkach pretekst stanowiły przepisy art. 103 Prawa o prokuraturze. W tej sytuacji przedstawiliśmy prokuratorom Teresie Rutkowskiej-Szmydyńskiej i Łukaszowi Osińskiemu nasze krytyczne stanowisko i zwróciliśmy się o przedstawienie uzasadnienia ich kontrowersyjnych poglądów.

Sprawą zainteresowaliśmy także Rzecznika Praw Obywatelskich. W wystąpieniu podnieśliśmy, że dowolna interpretacja art. 103 Prawa o prokuraturze powoduje ograniczenie praw obywatelskich prokuratorów, działalności Stowarzyszenia Lex super omnia oraz stanowi powód prowadzenia i wymierzania kar dyscyplinarnych.
Kandydaturę naczelnika Wydziału Organizacyjnego Prokuratury Regionalnej w Krakowie zgłosimy zaś kapitule nagrody im. Franza Kafki.

Lex Super Omnia
Stowarzyszenie Prokuratorów "Lex Super Omnia" to polska organizacja, skupiająca niezależnych prokuratorów. Jej celem jest promowanie wartości niezależności prokuratury oraz utrzymanie standardów etycznych w służbie sprawiedliwości. W ostatnich latach stowarzyszenie aktywnie uczestniczyło w działaniach na rzecz niezależności prokuratury w Polsce, angażując się m.in. w inicjatywy wspierające akcję pomocy sędziom.