Debata prawników w Częstochowie: „Przestajemy mówić językiem hermetycznym”

W internetowym wydaniu Gazety Wyborczej z 1 marca 2019 r. przeczytać można relację red. Marka Mamonia z I Częstochowskiej Konferencji Prawniczej, której współorganizatorem było Stowarzyszenie Prokuratorów Lex Super Omnia. Konferencja odbyła się w auli Uniwersytetu im. Jana Długosza.

-Konferencja jest wydarzeniem szczególnym, albowiem stanowi spontaniczną odpowiedź na sygnalizowaną przez częstochowskich sędziów, prokuratorów, adwokatów i radców prawnych pilną potrzebę stworzenia forum do dyskusji na fundamentalne tematy o roli prawników w funkcjonowania państwa prawa, a w szczególności granic ich niezależności. Wyrażam ogromną satysfakcję, że zaprezentowana inicjatywa umożliwienia wymiany poglądów przez przedstawicieli wszystkich zawodów prawniczych będzie mogła być realizowana na gruncie uniwersyteckim – powiedział przed konferencją prok. Robert Wypych, członek naszego Stowarzyszenia.

W konferencji wziął udział m.in. wywodzący się z Częstochowy sędzia Sądu Najwyższego Stanisław Zabłocki, przewodniczący Izby Karnej SN, który w swym wystąpieniu podkreślił, że wartością jest to, że kiedy obywatele wspierają sędziów w trudnym dla nich czasie, następuje otwarcie środowisk prawniczych na dialog społeczny.

Tutaj link do artykułu.

Lex Super Omnia
Stowarzyszenie Prokuratorów "Lex Super Omnia" to polska organizacja, skupiająca niezależnych prokuratorów. Jej celem jest promowanie wartości niezależności prokuratury oraz utrzymanie standardów etycznych w służbie sprawiedliwości. W ostatnich latach stowarzyszenie aktywnie uczestniczyło w działaniach na rzecz niezależności prokuratury w Polsce, angażując się m.in. w inicjatywy wspierające akcję pomocy sędziom.