Niepokojąca sytuacja w wymiarze sprawiedliwości w Rumunii

Rumuński wymiar sprawiedliwości został poddany kolejnym zmianom, które ujawniają niepokojącą ścieżkę prowadzącą do degradacji państwa prawa w tym kraju.

MEDEL  z dużym zaniepokojeniem obserwuje rewizję trzech podstawowych ustaw w tym zakresie dot. statusu sędziów i prokuratorów, organizacji sądów i prokuratury oraz organizacji Najwyższej Rady Sądownictwa) – które weszła w życie w okresie od lipca do października 2018 roku, a także proponowane zmiany w postępowaniu karnym i karnym.

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans powiedział w Parlamencie Europejskim w dniu 3 października 2018 roku, iż zmiany te stanowią poważne zagrożenie dla niezależności i skuteczności sądownictwa, szczególnie w walce z korupcją.

Poniżej link do pełnego tekstu oświadczenia MEDEL na temat sytuacji w wymiarze sprawiedliwości Rumunii:

MEDEL statement on the Judiciary in Romania.

Lex Super Omnia
Stowarzyszenie Prokuratorów "Lex Super Omnia" to polska organizacja, skupiająca niezależnych prokuratorów. Jej celem jest promowanie wartości niezależności prokuratury oraz utrzymanie standardów etycznych w służbie sprawiedliwości. W ostatnich latach stowarzyszenie aktywnie uczestniczyło w działaniach na rzecz niezależności prokuratury w Polsce, angażując się m.in. w inicjatywy wspierające akcję pomocy sędziom.