Debata o prokuraturze pod hasłem „Jaka niezależność?”

W poniedziałek 23 września 2019 r. w godz. 17.15 – 19.15. w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich odbędzie się Debata o prokuraturze pod hasłem „Jaka niezależność?”. 

Organizatorami debaty są inicjatywa obywatelska Wolna Prokuratura i Stowarzyszenie Prokuratorów Lex super omnia.

Chcemy dyskutować przyszłej prokuraturze wychodząc z założenia, że częściowo niezależna prokuratura nie będzie w stanie zagwarantować prawidłowego wykonywania zadań przez prokuratorów. Konieczna jest pełna niezależność instytucji od bieżącego wpływu innych władz na sposób prowadzenia i rozstrzygania postępowań. Niezależność wewnętrzna prokuratorów winna być maksymalnie zbliżona do niezawisłości sędziów. Hierarchiczne podporządkowanie prokuratorów powinno być ograniczone do sfery organizacji ich pracy lub zdarzeń niecierpiących zwłoki. Punktem zapalnym dyskusji powinna być kwestia utrzymania centralizacji prokuratury i jej pionowej struktury oraz aktywności prokuratorów w postępowaniach cywilnych i administracyjnych. Centralizm prokuratury i pozostałość aktywności określanej w przeszłości jako „nadzór ogólny” stanowią bowiem kontynuację radzieckiego modelu tej instytucji. W tej ostatniej kwestii alternatywę może stanowić dostęp obywateli do bezpłatnej pomocy prawnej.

W charakterze panelistów wystąpią profesor Leszek Balcerowicz, profesor Zbigniew Ćwiąkalski, prokurator Andrzej Seremet i prokurator Jarosław Onyszczuk, członek zarządu naszego Stowarzyszenia. Moderatorem dyskusji będzie prokurator Jacek Bilewicz, również członek zarządu. Spotkanie otworzy i zamknie Małgorzata Rosłońska, reprezentująca inicjatywę Wolna Prokuratura.

Zapraszamy 23 września 2019 r. o godz. 17.15 do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich przy ul. Długiej 23/25 w Warszawie.

Zarząd Stowarzyszenia Prokuratorów Lex Super Omnia

Lex Super Omnia
Stowarzyszenie Prokuratorów "Lex Super Omnia" to polska organizacja, skupiająca niezależnych prokuratorów. Jej celem jest promowanie wartości niezależności prokuratury oraz utrzymanie standardów etycznych w służbie sprawiedliwości. W ostatnich latach stowarzyszenie aktywnie uczestniczyło w działaniach na rzecz niezależności prokuratury w Polsce, angażując się m.in. w inicjatywy wspierające akcję pomocy sędziom.