Stanowisko Zarządu Stowarzyszenia Prokuratorów Lex Super Omnia w sprawie prezentowanych w mediach informacji o liczbie prokuratorów, którzy nie powinni pracować w prokuraturze.

Warszawa, 23 października 2023 r.

Zarząd Stowarzyszenia Prokuratorów Lex Super Omnia wskazuje, że prezentowane w mediach (np. na YouTube) informacje dotyczące tego, że 1/3 obecnie zatrudnionych prokuratorów nie powinna dłużej być zatrudniona w prokuraturze nie były i nie są stanowiskiem LSO. Zwolnienie, jak wynika choćby ze wskazanej wypowiedzi, 2.000 prokuratorów nie jest objęte projektem przygotowanej przez Stowarzyszenie ustawy o ustroju prokuratury. Pojawiające się w mediach wypowiedzi w tym zakresie są prezentacją wyłącznie prywatnych poglądów osób je przedstawiających i łączenie tych wypowiedzi ze stanowiskiem LSO jest całkowicie nieuprawnione.

Lex Super Omnia
Stowarzyszenie Prokuratorów "Lex Super Omnia" to polska organizacja, skupiająca niezależnych prokuratorów. Jej celem jest promowanie wartości niezależności prokuratury oraz utrzymanie standardów etycznych w służbie sprawiedliwości. W ostatnich latach stowarzyszenie aktywnie uczestniczyło w działaniach na rzecz niezależności prokuratury w Polsce, angażując się m.in. w inicjatywy wspierające akcję pomocy sędziom.