Łańcuch Światła w obronie wolnych sądów – czwartek, godzina 21.00

Idea Łańcucha Światła rozlewa się po całej Polsce. W niedzielę i we wtorek głos setek tysięcy osób wybrzmiał w kilkudziesięciu miejscowościach w całej Polsce. Choć większość uwagi koncentrowała się na tym co działo się pod Pałacem Prezydenckim, sukces nie byłby możliwości dzięki mobilizacji obywatelek i obywateli w miasteczkach i miastach.

W czwartek chcemy wysunąć je na pierwszy plan. Wolne sądy to nie sprawa tylko Warszawy, ale wszystkich obywateli. To nie spór o władzę, a o to czy w sądach, zarówno tych mniejszych, rejonowych, jak i apelacyjnych, będą zapadać wyroki wolne od politycznych nacisków.

Dlatego w czwartek o 21:00 zbieramy się pod sądami w całej Polsce. Bierzemy ze sobą świeczki i tworzymy wielki Łańcuch Światła. Gromadzimy się pod dwoma hasłami: Chcemy Weta i Wolne Sądy. Nie zabieramy emblematów partii i organizacji politycznych.

W Warszawie, pod Sejmem pokażemy wszystko co się działo w całej Polsce. Zbierzemy razem wszystkie wydarzenia z miast i miasteczek. Niech wszyscy zobaczą siłę ogólnopolskiego sprzeciwu!

Tutaj jest link do zamieszczonej w internetowym wydaniu Gazety Wyborczej z 23 lipca 2017 r. relacji z wielkiego protestu w obronie niezależności sądów, który odbył się w Krakowie. Głos zabrał min. prok. Mariusz Krasoń ze Stowarzyszenia Prokuratorów „Lex super omnia”, mówiąc: „Prokurator jest rzecznikiem praworządności i nie może milczeć, gdy praworządność jest zagrożona. Każdy uczciwy prokurator chce, aby sprawę badał niezawisły sędzia. Bez tego nie ma demokratycznej Polski.”