Czy udział prokuratorów w zajęciach z dziećmi i młodzieżą na temat konstytucji może osłabić zaufanie do bezstronności prokuratora?

Red. Ewa Ivanova w Gazecie Wyborczej z 20.11.2018 r. zadaje pytanie, czy udział prokuratorów w zajęciach z dziećmi i młodzieżą na temat konstytucji może osłabić zaufanie do bezstronności prokuratora. Tak bowiem uważa szef Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga, który zabronił prokuratorom udziału w Tygodniu Konstytucyjnym, zorganizowanym przez Stowarzyszenie im. prof. Zbigniewa Hołdy. W ramach Tygodnia Konstytucyjnego  prawnicy prowadzą obecnie w szkołach zajęcia na temat konstytucji.

Prokurator Okręgowy Warszawa Praga Łukasz Osiński zabronił podwładnym udziału w akcji twierdząc, że „wątpliwości może budzić polityczny kontekst aktywności części członków zarządu stowarzyszenia będącego organizatorem projektu”. Według niego „wielokrotnie wypowiadali się bardzo krytycznie m.in. w zakresie przeprowadzanych reform sądownictwa, jak również uchwalanych ustaw dotyczących wymiaru sprawiedliwości, włączając się tym samym w spór polityczny”. Osiński podnosi też, że poprzednie edycje tej akcji były obiektem zainteresowania i komentarzy środowisk politycznych, a część z nich oceniła je „jako formę agitacji politycznej”. Przypomniał prokuratorom o zasadach etycznych, w tym o obowiązku unikania zachowań, które mogłyby podważyć zaufanie do ich niezależności, bezstronności i rzetelności zawodowej lub „wywołać wrażenie braku poszanowania dla prawa”. „W mojej ocenie udział prokuratora (…) w projekcie może osłabić zaufanie do bezstronności prokuratora” – kończy pismo prokurator Łukasz Osiński.

Link do artykułu.