Debata prawników w Częstochowie: „Przestajemy mówić językiem hermetycznym”

W internetowym wydaniu Gazety Wyborczej z 1 marca 2019 r. przeczytać można relację red. Marka Mamonia z I Częstochowskiej Konferencji Prawniczej, której współorganizatorem było Stowarzyszenie Prokuratorów Lex Super Omnia. Konferencja odbyła się w auli Uniwersytetu im. Jana Długosza.

-Konferencja jest wydarzeniem szczególnym, albowiem stanowi spontaniczną odpowiedź na sygnalizowaną przez częstochowskich sędziów, prokuratorów, adwokatów i radców prawnych pilną potrzebę stworzenia forum do dyskusji na fundamentalne tematy o roli prawników w funkcjonowania państwa prawa, a w szczególności granic ich niezależności. Wyrażam ogromną satysfakcję, że zaprezentowana inicjatywa umożliwienia wymiany poglądów przez przedstawicieli wszystkich zawodów prawniczych będzie mogła być realizowana na gruncie uniwersyteckim – powiedział przed konferencją prok. Robert Wypych, członek naszego Stowarzyszenia.

W konferencji wziął udział m.in. wywodzący się z Częstochowy sędzia Sądu Najwyższego Stanisław Zabłocki, przewodniczący Izby Karnej SN, który w swym wystąpieniu podkreślił, że wartością jest to, że kiedy obywatele wspierają sędziów w trudnym dla nich czasie, następuje otwarcie środowisk prawniczych na dialog społeczny.

Tutaj link do artykułu.