Rozłam w Związku Zawodowym Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP

Odchodzący członkowie Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP zarzucają przewodniczącemu – Prokuratorowi Jackowi Skale, że nie popierał protestu Miasteczka Pracowników Sądów i Prokuratury, nie protestował pod namiotami, na spotkania negocjacyjne dostawał się „bocznymi drzwiami” wpuszczany przez stronę rządową i dysponował przed protestem tekstem projektu ustawy, którym nie dzielił się z protestującymi.

Byli członkowie Rady Okręgowej w Kielcach swoje stanowisko zamieścili w liście otwartym, do którego link jest tutaj.

Członkowie Stowarzyszenia Lex Super Omnia w marcu 2016 roku i w późniejszym okresie z zażenowaniem obserwowali bierność Związku w sprawie degradacji i karnych delegacji, które dotknęły i nadal dotykają dziesiątki prokuratorów. Zdziwieni jesteśmy osobistą karierą przewodniczącego Związku Zawodowego i postawą niektórych związkowców, która jest sprzeczna z głoszonymi hasłami.

Zachęcamy do lektury artykułu naszej Koleżanki prok. Aleksandry Antoniak-Drożdż pt. Przewodniczący Skała twardo przemówił do wyrobników – polemika, który został zamieszczony na naszej stronie w sierpniu bieżącego roku.

Lex Super Omnia
Stowarzyszenie Prokuratorów "Lex Super Omnia" to polska organizacja, skupiająca niezależnych prokuratorów. Jej celem jest promowanie wartości niezależności prokuratury oraz utrzymanie standardów etycznych w służbie sprawiedliwości. W ostatnich latach stowarzyszenie aktywnie uczestniczyło w działaniach na rzecz niezależności prokuratury w Polsce, angażując się m.in. w inicjatywy wspierające akcję pomocy sędziom.