Futbol i meteorologia

Nie od dziś wiadomo, że Polacy najlepiej znają się na dwóch tematach – futbolu oraz meteorologii, na które zresztą chętnie się wypowiadają. Czasy są ku temu sposobne, bo i mundial w Katarze, a i zima bez węgla nadchodzi.
Przy tej okazji przewodniczący prokuratorskich związków zawodowych Jacek Skała „zaćwierkał” do swych oponentów na jednym z komunikatorów społecznościowych, solidnie „otagowując” swój wpis.
Przewidując zapewne nadchodzący wiatr zmian i jak przypuszczać należy, kierując się chęcią wzmocnienia swych słabnących zasięgów, przewodniczący pod koniec listopada 2022 r., chyba po raz pierwszy tak bezpośrednio, zwrócił się do kilku aktywnych na Twitterze członków Stowarzyszenia Prokuratorów Lex Super Omnia. Wywołując do odpowiedzi dawnych funkcyjnych oraz „pałacowych”, nagle zainteresował się ich zdaniem w przedmiocie podjętej przez Senacką Komisję Budżetu i Finansów Publicznych, w dniu 23 listopada 2022 r. decyzji o wybiórczym odmrożeniu waloryzacji sędziowskich wynagrodzeń. Decyzji, która prokuratorskie wynagrodzenia pozostawiła na tym samym poziomie.
Dodatkowo związkowy użytkownik Twittera poinformował Zarząd Stowarzyszenia Prokuratorów Lex Super Omnia o posiedzeniu plenarnym Senatu w sprawie ustawy okołobudżetowej, które zostało zaplanowane na ostatnie dni listopada.
Nawet czterolatek zorientowałby się, że rzucona przez przewodniczącego rękawica zmierzała do „przetestowania” skuteczności LSO.
Szkopuł w tym, że na rzuconej, podobno narciarskiej rękawicy Jacek Skała koncertowo się poślizgnął. Otóż przed posiedzeniem plenarnym Senatu troje senatorów złożyło poprawkę do ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2023 r., zmierzającą do wykreślenia art. 10 tej regulacji, określającego, jako podstawę ustalenia wynagrodzenia zasadniczego prokuratora o której mowa w art. 123 § 1 ustawy z dnia 28 stycznia 2016 r. Prawo o prokuraturze, kwoty 5 444,42 zł
Co więcej autorzy poprawki nie kryli, że to właśnie Stowarzyszenie Prokuratorów Lex Super Omnia zwróciło im uwagę na niekonsekwencję polegającą na uwzględnieniu postulatów sędziów sądów powszechnych w sprawie wykreślenia regulacji określajacej wymienioną kwotę jako podstawę wynagrodzeń sędziowskich, z jednoczesnym pozostawieniem podobnych przepisów obejmujących Sąd Najwyższy oraz prokuraturę.
Projekt ustawy z powrotem trafił do Sejmu i tym razem to kapitan drużyny związkowej mógł się wykazać swoją skutecznością w walce o waloryzację uposażeń.
Jak zatem przebiegła druga połowa rozgrywki?
Otóż Sejm po 2 dniach, głosami posłów Zjednoczonej Prawicy, w tym Zbigniewa Ziobry odrzucił wszystkie poprawki Senatu, pozostawiając Jacka Skałę i ZZPiPP na lodzie. Musiała być to dla nich przykra konstatacja, dostać talerz czarnej polewki za siedem lat wspierania dobrej zmiany w prokuraturze.
Przewodniczący teraz dumnie zapowiada pozwy i walkę o waloryzację w sądach. Jeśli chciałby w tej sprawie iść ramię w ramię ze Stowarzyszeniem Prokuratorów Lex Super Omnia, mam dla niego pewną propozycję, a właściwie test na wiarygodność. Otóż skoro jego własna, wymarzona jednostka oddelegowania – Biuro Prezydialne Prokuratury Krajowej, aczkolwiek ostatnio z nikłymi sukcesami, ale walczy w przedmiocie stawek awansowych z prokuratorami jednostek powszechnych oraz prokuratorami wojskowymi, to jest okazja powalczyć razem. Jako rzecznik obrony praw pracowniczych, szef związków zawodowych może przyłączyć się do Stowarzyszenia Prokuratorów Lex Super Omnia, które już wspiera swoich członków. Skorzystalibyśmy z fachowych porad doświadczonego działacza, bo wspólnie jak wiadomo – można zrobić więcej i zajść dalej.
Razem w sprawie stawek awansowych, razem w sprawie waloryzacji, a potem, kto wie może razem w sprawie apolitycznej prokuratury?
Taki żarcik oczywiście.

Jacek Bilewicz – Lex Super Omnia

Lex Super Omnia
Stowarzyszenie Prokuratorów "Lex Super Omnia" to polska organizacja, skupiająca niezależnych prokuratorów. Jej celem jest promowanie wartości niezależności prokuratury oraz utrzymanie standardów etycznych w służbie sprawiedliwości. W ostatnich latach stowarzyszenie aktywnie uczestniczyło w działaniach na rzecz niezależności prokuratury w Polsce, angażując się m.in. w inicjatywy wspierające akcję pomocy sędziom.