STANOWISKO zarządu LSO z dnia 18 lutego 2025 r. w sprawie sytuacji kadrowej w Prokuraturze

Stanowisko zarządu Stowarzyszenia Prokuratorów Lex Super Omnia z dnia 18 lutego 2025 roku w sprawie sytuacji kadrowej w Prokuraturze.

​Mając na uwadze treść uchwały zarządu Stowarzyszenia Prokuratorów Lex Super Omnia z dnia 8 grudnia 2024 roku w sprawie aktualnej sytuacji w Prokuraturze oraz wsłuchując się w głos środowiska prokuratorów, przypominamy członkom Stowarzyszenia pełniącym aktualnie funkcje kierownicze na wszystkich szczeblach Prokuratury o konieczności podejmowania działań i decyzji kadrowych, zmierzających do niedopuszczenia do dalszego pozostawania na stanowiskach funkcyjnych, powoływania do pełnienia funkcji kierowniczych, jak i delegowaniu do wyższych jednostek Prokuratury prokuratorów, co do których istnieją uzasadnione wątpliwości w zakresie przebiegu ich kariery zawodowej w latach 2016-2023, przestrzegania przez nich zasady niezależności prokuratorów oraz osób ściśle współpracujących w tym czasie z ówczesnym kierownictwem Prokuratury i czerpiących z tego tytułu wymierne korzyści.

​W tej mierze nadal aktualnymi pozostają podniesione przez zarząd Stowarzyszenia Lex Super Omnia w stanowisku z dnia 8 grudnia 2024 roku zastrzeżenia w sprawie polityki kadrowej odnoszące się do „nieprawidłowości dotyczących przewlekłości konkursów skutkujących brakiem należytej obsady stanowisk orzeczniczych”. Zarząd nadal uznaje zasadność likwidacji „uznaniowych awansów na wyższe stanowiska służbowe oraz wprowadzenie transparentnych konkursów na te stanowiska, opartych na obiektywnych i jasnych kryteriach oceny kandydatów”.

​Przypomnieć w tym miejscu należy treść uchwały Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia Prokuratorów Lex Super Omnia z dnia 17 maja 2019 roku w sprawie wezwania prokuratorów sprawujących funkcje w Prokuraturze do rezygnacji ze swoich funkcji, w której Stowarzyszenie zaapelowało „do wszystkich osób sprawujących funkcje na różnych szczeblach jednostek organizacyjnych prokuratury, w szczególności zaś do tych kierowników jednostek, którzy nie wyzbyli się szacunku dla idei praworządności oraz zasad funkcjonowania niezależnej prokuratury w demokratycznym państwie prawnym, aby złożyli rezygnacje ze swoich funkcji, zaprzestając tym samym legitymizowania działań podejmowanych przez aktualne kierownictwo prokuratury.Zdaniem Stowarzyszenia Prokuratorów „Lex super omnia” tego rodzaju decyzje zyskałyby pozytywny odbiór w środowisku prawniczym kojarzącym prokuraturę z wszelkimi negatywnymi działaniami „dobrej zmiany”, jej upolitycznieniem, zamachem na niezależność sądów i niezawisłość sędziowską, a jednocześnie osłabiałyby ewentualne dążenia do wykorzystania prokuratury jako oręża w czasie gorącego okresu politycznego związanego z procesem wyborczym. 
W sposób jednoznaczny wpisywałyby się także w oczekiwania środowiska zawodowego, które coraz wyraźnej krytykuje przemiany w prokuraturze zachodzące po 4 marca 2016 roku. Byłyby także jasnym sygnałem, iż wdrażane przez okres trzech lat działania zmierzające do zyskania przychylności środowiska metodami budzącymi wątpliwości moralne, odniosły co najwyżej skutek tymczasowy i nie doprowadziły do złamania norm etycznych wśród prokuratorów rozumiejących konieczność służby społeczeństwu, a nie określonemu ugrupowaniu politycznemu”.

​Dlatego w chwili obecnej, mając na uwadze statutowe cele Stowarzyszenia Prokuratorów Lex Super Omnia, a w szczególności konieczność ochrony podmiotowości i autorytetu Prokuratury, jak i hasła głoszone przez członków Stowarzyszenia, zaangażowanych od lat, w proces budowy nowej, niezależnej Prokuratury, nie do zaakceptowania jest sytuacja awansowania, delegowania czy powierzania funkcji osobom, które sprzeniewierzyły się złożonemu ślubowaniu prokuratorskiemu.

Zarząd Stowarzyszenia Prokuratorów

Lex Super Omnia

Lex Super Omnia
Stowarzyszenie Prokuratorów "Lex Super Omnia" to polska organizacja, skupiająca niezależnych prokuratorów. Jej celem jest promowanie wartości niezależności prokuratury oraz utrzymanie standardów etycznych w służbie sprawiedliwości. W ostatnich latach stowarzyszenie aktywnie uczestniczyło w działaniach na rzecz niezależności prokuratury w Polsce, angażując się m.in. w inicjatywy wspierające akcję pomocy sędziom.