NIE dla populizmu penalnego

Stowarzyszenie Prokuratorów Lex Super Omnia z najwyższą powagą odnosi się do tragicznego zdarzenia, które miało miejsce 29 kwietnia 2025 roku w Krakowie, a którego ofiarą padł lek. med. Tomasz Solecki. 

W pełni rozumiemy i podzielamy społeczny wstrząs oraz oburzenie, jakie wywołała ta tragedia, która winna wywołać refleksję nad bezpieczeństwem osób wykonujących zawody medyczne w Polsce oraz zadaniami jakie w tej przestrzeni mają do wykonania organy ścigania w ramach posiadanych kompetencji. 

W dalszej kolejności należy zdynamizować prace nad niezbędnymi zmianami procedury karnej tak aby organy władzy publicznej odpowiedzialne za zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego miały skuteczne instrumenty w ochronie zdrowia i życia wszystkich obywateli.

W związku z zapowiedzią zmian w Kodeksie karnym, ogłoszoną przez Ministerstwo Sprawiedliwości w dniu 5 maja 2025 r., LSO uważa, że należy uniknąć populizmu penalnego, tj. praktyki znanej z lat 2016-2023, kiedy doraźne zmiany przepisów Kodeksu karnego nie dość, że pozostawały obojętne na poziom poczucia bezpieczeństwa w Kraju, to wpływały niekorzystnie na system prawa karnego, czemu niejednokrotnie wyraz dawały organizacje pozarządowe i uznane autorytety prawnicze. 

Podkreślamy, że ewentualne zmiany przepisów – ze względu na zasadę lex retro non agit – nie znajdą zastosowania wobec sprawcy wspomnianego czynu, a ich rzeczywisty skutek może sprowadzać się jedynie do wzmożonego nacisku politycznego na prokuratorów, prób kierowania śledztwami, czy wręcz narzucania określonych sposobów procedowania. 

Przypominamy, że już wcześniej takie działania były przedmiotem krytyki – co znalazło swój wyraz chociażby w raportach przygotowywanych przez zespół prokuratorów powołany w Prokuraturze Krajowej.

Oczekujemy, że obecne władze Ministerstwa Sprawiedliwości podejmą rzeczywiste działania naprawcze w odniesieniu, zarówno do przepisów prawa karnego materialnego oraz procesowego. 

Niezbędne są kompleksowe reformy, których celem będzie usprawnienie postępowania karnego. Niezbędne jest zapewnienie codziennego bezpieczeństwa osób wykonujących swe obowiązki służbowe, zarówno w szpitalach, sądach i prokuraturach oraz we wszystkich innych miejscach gdzie świadczona jest praca na rzeczy obywateli. 

Apelujemy o odpowiedzialność i rozwagę.

Prawo karne nie może być narzędziem zdobywania politycznego poklasku, lecz gwarantem sprawiedliwości i praworządności w państwie prawa.

Lex Super Omnia
Stowarzyszenie Prokuratorów "Lex Super Omnia" to polska organizacja, skupiająca niezależnych prokuratorów. Jej celem jest promowanie wartości niezależności prokuratury oraz utrzymanie standardów etycznych w służbie sprawiedliwości. W ostatnich latach stowarzyszenie aktywnie uczestniczyło w działaniach na rzecz niezależności prokuratury w Polsce, angażując się m.in. w inicjatywy wspierające akcję pomocy sędziom.