Reakcja władz prokuratury na wszczęcie postępowania w sprawie znieważenia Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego.
Nie ma już miejsca na niezależność w prokuraturze. Warszawski prokurator Piotr Skiba wszczął postępowanie w sprawie znieważenia profesor Małgorzaty Gersdorf – Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego przez dziennikarza telewizji publicznej Cezarego Gmyza. Postąpił samodzielnie i słusznie. Sprawę przeniesiono do Prokuratury Okręgowej w Warszawie, gdzie unicestwiane są drażliwe, niewygodne władzy postępowania. Nasz Kolega został nagle delegowany do Prokuratury Rejonowej w Grodzisku Mazowieckim, by nauczył się pokory.
To nie jest pierwszy taki przypadek, lecz kolejny sygnał świadczący, że samodzielność w prokuraturze nie jest dobrze widziana.
W podporzadkowaniu prokuratorów, spychaniu nas do roli prawniczych popychadeł wykorzystywane są postępowania dyscyplinarne, środki administracyjne i towarzyszące temu środki propagandy.
Wielość wszelkich stosowanych nadzorów i ich formy dalece wykraczają poza dawne, uchylone wiele lat temu rozwiązania o aprobacie decyzji prokuratorów.
Stowarzyszenie Prokuratorów „Lex Super Omnia” nie pozostawi sprawy Piotra Skiby bez wyjaśnienia i reakcji. Jednak o naszą zawodową niezależność musimy zabiegać wszyscy. Razem i codziennie, na każdym szczeblu. Inaczej zostaniemy odarci z godności zawodowej i zdegradowani do roli bezwolnych wykonawców poleceń przełożonych.
Poniżej, ku Waszej rozwadze, wskazujemy trzy ostatnie publikacje o prokuraturze. Wszyscy razem i każdy z osobna musimy zdecydować, jak obecnie walczyć o przyzwoitą instytucję i jak ją w przyszłości zmienić.
http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1242532,wolnosc-wypowiedzi-warunki.html