Apel Zarządu Stowarzyszenia Prokuratorów „Lex Super Omnia” z dnia 3 lutego 2021 roku w sprawie szczepień prokuratorów poza kolejnością w ramach grupy „1”
W dniu 14 stycznia 2021 roku zostało wydane i opublikowane rozporządzenie Rady Ministrów zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U z 2021, poz. 91), na mocy którego prokuratorzy i asesorzy prokuratury zostali zakwalifikowani do szczepień ochronnych przeciwko Covid-19 w ramach etapu „1” wraz ze służbami mundurowymi oraz służbami pozamedycznymi zajmującymi zapewnieniem bezpieczeństwa dla życia i zdrowia ludzkiego (wojsko, policja, służby ratownicze, straż pożarna).
Decyzja ta wzbudziła powszechne oburzenie w przestrzeni publicznej, albowiem oczywistym było, że szczególna ścieżka zaszczepienia prokuratorów i asesorów prokuratury jest wyrazem wyjątkowego podejścia władzy politycznej do instytucji prokuratury oraz przekonania o jej znaczeniu dla umacniania nowego ładu prawnego, naruszającego zasady praworządności i demokratycznego państwa prawnego. Jest to zatem kolejna nagroda, która ma wpłynąć na indywidualne zachowania prokuratorów pracujących oczywiście często w trudnych warunkach i narażających swoje zdrowie, mająca jednak wymiar wątpliwy moralnie.
Po raz kolejny stawia ona bowiem prokuratorów w roli szczególnej kategorii podmiotów (kasty), która zyskuje konkretne przywileje przed innymi, niemniej zagrożonymi, lecz mniej hołubionymi grupami zawodowymi.
Wystarczy bowiem wspomnieć przede wszystkim urzędników i innych pracowników prokuratury oraz asystentów, którzy wspólnie z nami każdego dnia realizują swoje niezwykle ważne obowiązki w sytuacji podobnego, a czasem nawet większego zagrożenia. Nie można tez pominąć środowiska sędziowskiego, a także innych uczestników wymiaru sprawiedliwości, którzy podobnie jak prokuratorzy każdego dnia w okresie pandemii realizują swoje obowiązki .
Solidarność zawodowa ze wszystkimi grupami zawodowymi, a przede wszystkim z osobami, które każdego dnia spotykamy w naszych miejscach pracy oraz zwykła ludzka uczciwość nakazują w tym przypadku zachowanie szczególnej wstrzemięźliwości wobec kolejnej korupcyjnej oferty skierowanej do prokuratorów przez czynniki rządzące.
Stowarzyszenie Prokuratorów Lex Super Omnia od samego początku swojego istnienia akcentowało stanowisko, iż prokuratura i prokuratorzy stanowią ważny element wymiaru sprawiedliwości i nie powinni być utożsamiani z działalnością organów siłowych, zapewniających bezpieczeństwo i porządek publiczny. Nie znajduje zatem żadnego merytorycznego uzasadnienia dla szczepień prokuratorów w tak wyjątkowych warunkach, przed większością społeczeństwa.
Z tego też powodu, mając na względzie przedstawione uwarunkowania, zarząd Stowarzyszenia Prokuratorów Lex Super Omnia apeluje do wszystkich członków Stowarzyszenia, jak i innych koleżanek i kolegów prokuratorów oraz asesorów mających świadomość intencjonalnych decyzji władz, aby w imię solidarności zawodowej oraz zwykłej ludzkiej przyzwoitości zrezygnowali z tej szczególnej ścieżki, określonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 14 stycznia 2021 roku i poddali się szczepieniu w ramach przypadającej im zwykłej kolejności.
Mamy świadomość, iż w dobie szerzącej się pandemii oraz obaw o zdrowie i życie swoje, jak i osób najbliższych są to decyzje bardzo trudne. Rozumiemy decyzje koleżanek i kolegów, którzy poddadzą się szczepieniom z uwagi na długotrwałe i przewlekłe schorzenia, zagrażające ich życiu. Podkreślamy jednak, iż w większości przypadków nie zachodzą wyjątkowe względy zdrowotne wymagające natychmiastowych szczepień, a w tych konkretnych okolicznościach odmowa skorzystania z przywilejów oferowanych przez władzę będzie wartością zdecydowanie większą i w naszej ocenie stanie się pierwszym zalążkiem odbudowywania zaufania społeczeństwa do części prokuratorów oraz ich wizji prokuratury.
Koleżanki i Koledzy,
Znajdujemy się być może w sytuacji wyjątkowej próby, która daje nam ostatnią szansę pokazania, że tkwią jeszcze w nas wartości pozwalające dać odpór przywilejom władzy oraz kolejnej instytucjonalnej korupcji. Pamiętajmy, że jesteśmy członkami społeczeństwa, z którym i dla którego będziemy w przyszłości budować nową prokuraturę. Nie możemy oddzielać się od niego murem przywilejów i bezgranicznego podporządkowania władzy politycznej. Nie zmarnujmy tej szansy.
Zarząd LSO