Stanowisko zarządu LSO w sprawie objęcia przez Waldemara Żurka urzędu Ministra Sprawiedliwości- Prokuratora Generalnego

Stanowisko Zarządu Stowarzyszenia Prokuratorów Lex Super Omnia
z dnia 25 lipca 2025 r.
Zarząd Stowarzyszenia Prokuratorów Lex Super Omnia wyraża podziękowania Panu Profesorowi Adamowi Bodnarowi – dotychczasowemu Ministrowi Sprawiedliwości i Prokuratorowi Generalnemu – za zaangażowanie w działania na rzecz odbudowy praworządności i niezależności instytucji publicznych, w tym Prokuratury.
Doceniamy konsekwencję, z jaką Pan Minister podejmował inicjatywy zmierzające do urzeczywistnienia idei niezależnej, odpowiedzialnej, apolitycznej i transparentnej prokuratury, funkcjonującej w służbie obywateli i zgodnie z wartościami konstytucyjnymi. W imieniu naszego środowiska dziękujemy za otwartość na dialog z organizacjami pozarządowymi
i wspieranie postulatów zmierzających do wzmocnienia pozycji ustrojowej prokuratury. Życzymy Panu Profesorowi dalszych sukcesów na polu zawodowym, naukowym i publicznym.
Jednocześnie wyrażamy gratulacje z okazji powołania Pana Sędziego Waldemara Żurka na urząd Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego.
Z nadzieją i uznaniem przyjmujemy tę nominację jako wyraz zaufania do osoby od lat konsekwentnie broniącej niezależności sądów, niezawisłości sędziów oraz zasad państwa prawa. Głęboko wierzymy, że wiedza, doświadczenie zawodowe oraz odwaga Pana Ministra pozwolą na skuteczną realizację ambitnych planów odbudowy instytucjonalnej pozycji Prokuratury i rozdzielenia urzędów Ministra Sprawiedliwości oraz Prokuratora Generalnego – co od lat postulujemy jako niezbędny krok w kierunku uniezależnienia Prokuratury od bieżącej polityki.
Jako Stowarzyszenie zrzeszające niezależnych prokuratorów, deklarujemy gotowość do konstruktywnej współpracy oraz rzeczowego dialogu z Panem Ministrem. W szczególności liczymy na wspólne działania na rzecz:
• zagwarantowania faktycznej samodzielności organizacyjnej i niezależności budżetowej prokuratury,
• realizacji reformy ustrojowej zakładającej pełne rozdzielenie funkcji Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego,
• zapewnienia transparentnych zasad awansów i delegacji w prokuraturze oraz przywrócenia realnej odpowiedzialności dyscyplinarnej opartej na standardach rzetelnego postępowania.
Wyrażamy także nadzieję, że zrealizowana zostanie zapowiedziana jeszcze w 2024 roku przez Premiera Donalda Tuska inicjatywa spotkania z przedstawicielami środowisk prokuratorskich. Uważamy, że otwarty dialog z czynnymi zawodowo prokuratorami, reprezentującymi różne szczeble i ośrodki prokuratury, jest warunkiem niezbędnym do prawidłowego zdiagnozowania problemów i skutecznego wdrażania niezbędnych reform.