Nowy zbiór zasad etycznych prokuratorów bez podstawy prawnej?

Zachęcamy do przeczytania artykułu red. Ewy Ivanovej z portalu Polska Mówi na temat prac nad nowym zbiorem zasad etyki zawodowej prokuratorów. Opracowują je członkowie Krajowej Rady Prokuratorów. Projektu nowych zasad etycznych nie udostępniono ani na wniosek redakcji portalu Polska Mówi, ani na wniosek Stowarzyszenia Prokuratorów Lex Super Omnia.
Prok. Krzysztof Parchimowicz pyta: „Jakim prawem obecna Rada próbuje ingerować w wolności osobiste osób wykonujących zawód prokuratora? Krajowa Rada Prokuratury, która uchwaliła obecny zbiór zasad w 2012 r. działała na podstawie wyraźnego ustawowego upoważnienia. Dziś jest inaczej. Przeczytane ze zrozumieniem przepisy Konstytucji i Prawa o prokuraturze prowadzą do wniosku, że obecna Rada uzurpuje sobie kompetencje, których nie posiada.
Tutaj link do artykułu na portalu Polska Mówi.

Lex Super Omnia
Stowarzyszenie Prokuratorów "Lex Super Omnia" to polska organizacja, skupiająca niezależnych prokuratorów. Jej celem jest promowanie wartości niezależności prokuratury oraz utrzymanie standardów etycznych w służbie sprawiedliwości. W ostatnich latach stowarzyszenie aktywnie uczestniczyło w działaniach na rzecz niezależności prokuratury w Polsce, angażując się m.in. w inicjatywy wspierające akcję pomocy sędziom.