Od morza do Tatr – brzydkie słowo na K… Podsumowanie.

Minął ponad miesiąc od VI edycji „Tygodnia Konstytucyjnego”. Cieszyliśmy się z Waszego udziału w zajęciach, a zdjęcia kolegów: Bogdana Olewińskiego, Dariusza Ślepokury i Roberta Wypycha miały duże powodzenie w Internecie. Czekamy na kolejne hasło Stowarzyszenia im. Profesora Zbigniewa Hołdy, by dać głośny odzew.

Niestety, doszło do kolejnych zadrażnień wywołanych postawą szefów jednostek prokuratury. W odpowiedzi na naszą odezwę o rozpropagowanie świetnej inicjatywy, naczelnik z Prokuratury Regionalnej w Krakowie listem poleconym zwrócił się o podpisanie pisma prezesa, które rozesłaliśmy pocztą elektroniczną. Pani Teresa Rutkowska-Szmydyńska Prokurator Regionalny w Gdańsku odmówiła przekazania odezwy do wiadomości podległych jej prokuratorów. Natomiast Pan Łukasz Osiński, praski prokurator okręgowy formalnie sprzeciwił się prowadzeniu zajęć przez trzy nasze koleżanki.

W dwóch ostatnich przypadkach pretekst stanowiły przepisy art. 103 Prawa o prokuraturze. W tej sytuacji przedstawiliśmy prokuratorom Teresie Rutkowskiej-Szmydyńskiej i Łukaszowi Osińskiemu nasze krytyczne stanowisko i zwróciliśmy się o przedstawienie uzasadnienia ich kontrowersyjnych poglądów.

Sprawą zainteresowaliśmy także Rzecznika Praw Obywatelskich. W wystąpieniu podnieśliśmy, że dowolna interpretacja art. 103 Prawa o prokuraturze powoduje ograniczenie praw obywatelskich prokuratorów, działalności Stowarzyszenia Lex super omnia oraz stanowi powód prowadzenia i wymierzania kar dyscyplinarnych.
Kandydaturę naczelnika Wydziału Organizacyjnego Prokuratury Regionalnej w Krakowie zgłosimy zaś kapitule nagrody im. Franza Kafki.