Debata Helsińska: Ściany nienawiści – wnioski z monitoringu ksenofobicznej mowy nienawiści

31 stycznia w czwartek o godz. 16.00 Helsińska Fundacja Praw Człowieka zaprasza do Faktycznego Domu Kultury (ul. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego 12, Warszawa) na Debatę Helsińską pt. „Ściany nienawiści – wnioski z monitoringu ksenofobicznej mowy nienawiści”.

Wyniki monitoringu ksenofobicznej mowy nienawiści w Internecie – przeprowadzonego przez HFPC i jej współpracowników w ramach Inicjatywy Helsińskiej – wskazują, że koncentruje się ona wokół pewnych ognisk, takich jak profil Janusza Korwin-Mikkego na Facebooku. Wyniki monitoringu opublikowano w raporcie „Migranci, uchodźcy i ksenofobia w kampanii wyborczej 2018”.

W czasie, gdy cały kraj przeżywa szok po zmordowaniu Prezydenta Gdańska, temat języka nienawiści w życiu politycznym znalazł się w centrum dyskusji publicznej, wraz z takimi problemami jak wątpliwości wobec projektów silniejszej prawnej regulacji Internetu i inicjatyw jego samoregulacji przez głównych komercyjnych dostawców usług internetowych. Właśnie te tematy poruszymy podczas styczniowej Debaty Helsińskiej.

W panelu dyskusyjnym wezmą udział:

▪ Michał Boni, Poseł do Parlamentu Europejskiego, Minister Administracji i Cyfryzacji w latach 2011-2013;
▪ Agnieszka Mikulska-Jolles, ekspertka HFPC, autorka raportu „Migranci, uchodźcy i ksenofobia w kampanii wyborczej 2018”;
▪ profesor Mirosław Wyrzykowski, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w latach 2001-2010.

Debatę poprowadzi Dominika Bychawska-Siniarska, członkini Zarządu HFPC.

Więcej na stronie HFPC.