Międzynarodowe instytucje zabierają głos w sprawie planowanych zmian w ustroju sądów powszechnych w Polsce.
Portal Constitutionnet.org opublikował artykuł (autorstwa polskiego think-tanku INPRIS) dotyczący planowanych w Polsce zmian w zakresie funkcjonowania sądów powszechnych oraz Krajowej Rady Sądownictwa. Wynika z niego, iż planowane przez Prawo i Sprawiedliwość reformy, które odbywają się z pominięciem debaty publicznej i dialogu ze środowiskami prawniczymi, nakierowane są na przejęcie kontroli nad władzą sądowniczą, przy jednoczesnym zachwianiu konstytucyjnej zasady trójpodziału władzy.
http://www.constitutionnet.
Przypomnijmy, że jest to kolejny głos na arenie międzynarodowej krytycznie oceniający planowane przez Ministra Sprawiedliwości – Prokuratura Generalnego Zbigniewa Ziobro zmiany. W kwietniu tego roku Europejska Sieć Rad Sądownictwa (ENCJ) sporządziła opinię na wniosek polskiej Krajowej Rady Sądownictwa. Wskazała w niej, iż rozwiązania przewidziane w projekcie ustawy o KRS w istotnie szkodliwy sposób wpłyną na niezawisłość sędziów oraz niezależność sądów. Pozostają one także w sprzeczności do standardów oraz wartości i zasad reprezentowanych przez państwa członkowskie UE.
https://www.encj.eu/images/
Równie krytyczny głos zawarło OBWE w końcowej opinii dotyczącej ustawy o zmianie ustawy o KRS oraz niektórych innych ustaw.
http://www.legislationline.
Portal Constitutionnet.org jest prowadzony przez Międzynarodowy Instytut Demokracji i Wspierania Wyborów (IIDEA). IIDEA jest międzyrządową organizacją zrzeszającą m.in. takie kraje jak Norwegia, Szwecja, RFN, Holandia, Australia, Hiszpania czy Finlandia. Organizacja założona została w celu wspierania ustrojów demokratycznych i konstytucyjnych na świecie.