Ściąganie cugli, czyli jak władza nęka nieposłusznych obywateli

W najnowszym numerze tygodnika Polityka (nr 30.2017 z 25.07.2017) znajdziemy artykuł red. Violetty Krasnowska pt. Ściąganie cugli, dotyczący wykorzystywania przez rządzących instytucji takich jak prokuratura i policja w rozgrywce z opozycją i „nieprawomyślnymi” obywatelami.

Przeczytamy o szantażu, który próbowano zastosować wobec red. Ewy Ivanovej w związku z opublikowanym przez nią w portalu Polska Mówi artykułem „Finansowe eldorado dla trzymających władzę w prokuraturze” oraz wobec prok. Krzysztofa Parchimowicza, którego komentarz został przytoczony w tym artykule.

Artykuł red. Violetty Krasnowskiej podaje ponadto dane statystyczne dotyczące obecnego funkcjonowania prokuratury oraz przykłady postępowań przygotowawczych prowadzonych w różnych jednostkach, a dotyczących obywateli krytycznych wobec władzy. Z treści artykułu wynika, że postępowania te nie przynoszą chluby prokuraturze.

Zachęcamy do zapoznania się z całym artykułem w najnowszym numerze Polityki, a tutaj jest link do fragmentu, opublikowanego na stronie internetowej tygodnika.

Lex Super Omnia
Stowarzyszenie Prokuratorów "Lex Super Omnia" to polska organizacja, skupiająca niezależnych prokuratorów. Jej celem jest promowanie wartości niezależności prokuratury oraz utrzymanie standardów etycznych w służbie sprawiedliwości. W ostatnich latach stowarzyszenie aktywnie uczestniczyło w działaniach na rzecz niezależności prokuratury w Polsce, angażując się m.in. w inicjatywy wspierające akcję pomocy sędziom.