Eksperci ministra Zbigniewa Ziobry bez konkursu.

Dziennik Rzeczpospolita i inne media, powołując się na raport NIK podały, że 13 z 22 ekspertów zatrudnionych w Ministerstwie Sprawiedliwości w ubiegłym roku nie spełniało wymogu co najmniej trzyletniego stażu pracy, choć taki wymóg wynika z rozporządzenia Rady Ministrów z 2010 r. Żaden z nich nie został zatrudniony w ramach otwartego konkursu.

NIK wykryła też, że wszystkim nowo zatrudnionym ekspertom przyznano premie w maksymalnej wysokości (50 proc. wynagrodzenia). Otrzymało je aż 15 ekspertów, choć przysługują one za wyjątkową sumienność. Kontrolerzy stwierdzili, że „spełnianie przesłanek do wypłaty comiesięcznej premii nie było dokumentowane”.

O sprawie piszą min. Rzeczpospolita i portal Na temat.

Dnia 2 sierpnia 2017 r. złożona została w tej sprawie interpelacja poselska.

 

Lex Super Omnia
Stowarzyszenie Prokuratorów "Lex Super Omnia" to polska organizacja, skupiająca niezależnych prokuratorów. Jej celem jest promowanie wartości niezależności prokuratury oraz utrzymanie standardów etycznych w służbie sprawiedliwości. W ostatnich latach stowarzyszenie aktywnie uczestniczyło w działaniach na rzecz niezależności prokuratury w Polsce, angażując się m.in. w inicjatywy wspierające akcję pomocy sędziom.