Prokuratorzy zrobili psikusa Ziobrze

W Gazecie Wyborczej z 17 maja 2018 r. znajdziemy tekst red. Ewy Ivanovej pt. „Prokuratorzy zrobili psikusa Ziobrze”, opisujący wyniki pierwszych wyborów do Krajowej Rady Prokuratorów.

Autorka pisze, że  „kierownictwo prokuratury najbardziej zabolał wynik wyborów w regionie gdańskim, gdzie do KRP wybrano prokuratora Pawła Pika, członka władz Stowarzyszenia Lex Super Omnia. Ze stowarzyszeniem związany jest też prokurator Andrzej Janecki wybrany w regionie warszawskim oraz prokurator Andrzej Śliwski z regionu białostockiego.

Faktycznie przedstawicieli środowiska – a nie funkcyjnych czy dawnych nominatów Ziobry – wybrano jeszcze w Poznaniu i Szczecinie – mówi jeden ze śledczych. Z tych regionów do KRP weszli Katarzyna Szerszeń oraz Adam Gołuch.

W pozostałych regionach wybrano przede wszystkim osoby związane z poprzednią radą lub osoby funkcyjne. Nie obyło się bez incydentów.

Zgromadzenie prokuratorów w Katowicach wybrało katowicką prokurator Wiolettę Guję, która była już w radzie z nominacji Ziobry. – W regionie katowickim nasz kandydat nie mógł być zgłoszony, bo o terminie zgromadzenia nie powiadomiono wszystkich jego członków – wskazał prok. Krzysztof Parchimowicz.

W regionie łódzkim wybrano Rafała Sławnikowskiego, który również był już w Radzie nominowanej przez Ziobrę. Kontrkandydat, Dariusz Sowik z Prokuratury Okręgowej w Łodzi, nie miał szans z przyczyn formalnych, bo uchwalono regulamin wyborczy przewidujący, że każda kandydatura musi być zgłoszona na kilka dni przed zgromadzeniem.”

 

Link do artykułu.

 

Lex Super Omnia
Stowarzyszenie Prokuratorów "Lex Super Omnia" to polska organizacja, skupiająca niezależnych prokuratorów. Jej celem jest promowanie wartości niezależności prokuratury oraz utrzymanie standardów etycznych w służbie sprawiedliwości. W ostatnich latach stowarzyszenie aktywnie uczestniczyło w działaniach na rzecz niezależności prokuratury w Polsce, angażując się m.in. w inicjatywy wspierające akcję pomocy sędziom.