Prokurator Krzysztof Parchimowicz znów ma kłopoty.

W Gazecie Wyborczej z 22 stycznia 2019 r. red. Ewa Ivanova kolejny raz podjęła temat postępowań dyscyplinarnych prowadzonych wobec prezesa i członków naszego Stowarzyszenia. Tym razem prok. Krzysztof Parchimowicz musi tłumaczyć się przed rzecznikiem dyscyplinarnym z udziału w grudniowej konferencji o małym świadku koronnym, którą zorganizował Rzecznik Praw Obywatelskich. Wygłosił tam referat: „Świadek koronny a 'mały świadek koronny’ – podobieństwa, różnice, postulaty de lege ferenda”. Nie otrzymał wynagrodzenia, na dzień konferencji wziął urlop.

– Nie pozwolą mi pracować. Codziennie dostaję korespondencję dyscyplinarną w starych i nowych sprawach – skomentował swoją sytuację prok. Krzysztof Parchimowicz.

Prok. Małgorzata Ziółkowska-Siwczyk, warszawski rzecznik dyscyplinarny, prowadzi wobec prezesa Parchimowicza także postępowania dotyczące m.in. sprawy rzekomej bezczynności w jednym ze śledztw czy komentarzy wygłaszanych w mediach.

Prok. Andrzej Kaucz, były sekretarz Krajowej Rady Prokuratury, dziś w stanie spoczynku mapostępowanie dyscyplinarne z powodu krytyki degradacji prokuratorów z marca 2016 r. Dwa zarzuty dyscyplinarne postawiono warszawskiej prokurator Ewie Wrzosek – z powodu wypowiedzi w trakcie publicznego wysłuchania „ustaw sądowych” w gmachu Sejmu oraz za wystąpienie na wiecu przed Sądem Najwyższym w lipcu 2018 r. Wojciech Sadrakuła, prokurator Prokuratury Generalnej w stanie spoczynku, został ukarany upomnieniem przez Prokuratora Krajowego za udział w 2016 r. wraz przedstawicielami Komitetu Obrony Demokracji w posiedzeniu sejmowej komisji ustawodawczej, która zajmowała się projektem ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

Prok. Piotr Wójtowicz z Prokuratury Okręgowej w Legnicy ma dyscyplinarkę za udział w wiecu zorganizowanym przez KOD w obronie wolnych sądów. Zarzuty przedstawiono także innym warszawskim prokuratorom, członkom zarządu „Lex super omnia” Katarzynie Gembalczyk i Dariuszowi Kornelukowi. Chodzi o krytykę komunikatu szefa Prokuratury Regionalnej w Katowicach Tomasza Janeczka, który stygmatyzował sędzię prowadzącą proces ojca Ziobry.

Cały artykuł można przeczytać tutaj.

Lex Super Omnia
Stowarzyszenie Prokuratorów "Lex Super Omnia" to polska organizacja, skupiająca niezależnych prokuratorów. Jej celem jest promowanie wartości niezależności prokuratury oraz utrzymanie standardów etycznych w służbie sprawiedliwości. W ostatnich latach stowarzyszenie aktywnie uczestniczyło w działaniach na rzecz niezależności prokuratury w Polsce, angażując się m.in. w inicjatywy wspierające akcję pomocy sędziom.