Delegacje bez zgody. LSO nie odpuszcza.

Zesłanie na karne delegacje naszego kolegi Piotra Skiby do Grodziska Mazowieckiego i Andrzeja Markowskiego z Prokuratury Regionalnej w Lublinie do Włodawy spowodowało kolejne wystąpienie zarządu Stowarzyszenia Lex Super Omnia do Krajowej Rady Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym w sprawie dyscyplinowania prokuratorów poprzez delegowanie do innych jednostek. Podobne działania podjęliśmy już w 2016 i 2017 roku. Wskazywaliśmy przypadki, które nie pozostawiały wątpliwości, że delegacje prokuratorów bez ich zgody stanowiły retorsję przełożonych wobec koleżanek i kolegów okazujących zawodową niezależność.

Po dłuższym czasie zastępca Prokuratora Krajowego Agata Gałuszka-Górska powiadomiła zarząd, że Rada podjęła uchwałę, która stanowi, że Rada zajmuje się przypadkami naruszania niezależności prokuratorów tylko na wniosek osób bezpośrednio zainteresowanych.

W odezwie z dnia 3 października 2018 r. kierowanej do Rady II kadencji przypominamy dotychczasową wymianę poglądów i stanowisk. Podkreślamy, że Rada jest jedynym organem ustawowo zobowiązanym do obrony niezależności prokuratorów. Obowiązek ten ma charakter bezwzględny i Rada nie może się przez zabiegi formalne się z niego zwolnić lub ograniczyć się w wypełnieniu tej powinności. Domagamy zatem się uchylenia wspomnianej uchwały i zajęcia się przez Radę z urzędu problemem szykan w formie delegacji.

Ostatnie pismo zarządu adresowane jest do członków Rady, których znaczna część pochodzi po raz pierwszy z wyboru. Dostrzegliśmy bowiem, że jej regulamin i ukształtowana w pierwszej kadencji praktyka zapewnia prezydium Rady i jej przewodniczącemu decydujący wpływ na porządek i tematykę obrad.

Wierzymy, że członkowie LSO: Andrzej Janecki, Paweł Pik i Andrzej Śliwski będą się bić o podmiotowość Rady i jej członków. Liczymy, że reprezentanci pozostałych regionów i wybrani prokuratorzy Prokuratury Krajowej (niezależnie od pełnionych funkcji) rozumieją, że ich zadaniem w Radzie jest przedstawianie opinii własnych środowisk. Takie jest bowiem zadanie organów samorządu zawodowego. Rolą kierownictwa prokuratury jest wysłuchanie opinii Rady. Głos członków Rady nie może być blokowany. Nasi szefowie mają do dyspozycji inne fora, by dać głos.

Pismo do Krajowej Rady Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym z 3.10.2018 r.

 

 

Lex Super Omnia
Stowarzyszenie Prokuratorów "Lex Super Omnia" to polska organizacja, skupiająca niezależnych prokuratorów. Jej celem jest promowanie wartości niezależności prokuratury oraz utrzymanie standardów etycznych w służbie sprawiedliwości. W ostatnich latach stowarzyszenie aktywnie uczestniczyło w działaniach na rzecz niezależności prokuratury w Polsce, angażując się m.in. w inicjatywy wspierające akcję pomocy sędziom.